hor.hatedlet.ru

Bas van den Roar: uspješno upravljanje dijabetes donosi radost kroz sport

Bas van den Goor: uspješno upravljanje dijabetes donosi radost kroz sportUnatoč činjenici da je blagotvorni učinak tjelesne aktivnosti na zdravlje ljudi s dijabetesom je dokazano, mnogi od onih koji su bili s dijabetesom tipa 1 dijagnozom, odlučiti ograničiti svoj angažman u sportu, a neki od njih čak dobiti sličnu preporuku od svojih liječnika. Kada je olimpijska pobjednica, odbojkaš Bas van de Goor je s dijabetesom tipa 1 dijagnoza, to je tako malo zna o toj bolesti, on vjeruje - on bi trebao povući iz profesionalnog sporta. Međutim, inspiriran primjerom drugih poznatih sportaša s dijabetesom koji su, unatoč bolesti, isticali u svojim sportovima, odlučio je - nastavi. Osim toga, kako sam kaže u svom članku, on je čak uspio prenijeti svoje znanje i ljubav prema sportu na području dijabetesa obrazovanja.

Kad sam bio bolestan dijabetesa tipa 1, bio sam 32 godina i već sam igrao u dva pijesku utakmice za svoju zemlju (Nizozemska) u dvije olimpijske igrah- ali o dijabetesa, nisam znao ništa. Iskreno, odlučio sam da sam bio onemogućen, imam dojam da moram odreći zauvijek slatko, i, naravno, da napusti svoju karijeru. Međutim, bio sam inspiriran drugim sportašima s dijabetesom tipa 1, kao što su britanski veslač Steve Redgrave, koji je otišao na sudjelovanje u vrhunskim sportskim igrama, usprkos svojoj bolesti. Nastavio sam sudjelovati u natjecanju za više od 18 mjeseci nakon dijagnoze, a potom se udaljio od sporta koji nema nikakve veze god na moj dijabetes.

Važno je napomenuti da, dok sam igrao sport, ne osjećam nikakve „nuspojave” od dijabetesa, ali nakon mog „mirovinu” Morao sam ozbiljno povećati dozu inzulina. Dok sam igrao odbojku, trebao sam oko 40 jedinica po danu, ali tijekom prva dva mjeseca nakon isključenja iz sporta on mi je gotovo dvostruko više. Zbog ozljeda sam primio nekoliko mjeseci, odbijaju sudjelovati u fizičke aktivnosti. I u ovom trenutku ne samo da je potrebno više inzulina, ali imam problema s kontrolom šećera u krvi, a moji HbA1c čitanja povećana.

Bio sam pogođen koliko pažnje privukao mi je činjenica da sam nastavio igrati odbojku nakon dijagnoze dijabetesa. Počeo sam se pitati puno pitanja o tome kako sam se nositi s tom bolešću. Neki od slova Bio sam šokiran. Moj ukupni dojam je ovo: kao što sam ja, mnogi ljudi s dijabetesom zamisliti da se ne baviti sportom zbog opasnosti od komplikacija bolesti. pitao sam se, liječnici koji tretiraju te ljude, uvjeriti ih da dijabetes i športa - nespojivi pojmovi? No, u stvarnosti, to je sport mi je dao priliku da se poboljša upravljanje dijabetesa.

Obrazovanje kroz sport

Ovo iskustvo - upravljanje dijabetes tijekom vježbanja iu njihovoj odsutnosti, slušao sam priče o „nemoguće” kombinirati sport i dijabetesa, kao i inspirativan primjer ostalim sportašima s dijabetesom - iznjedrio u meni interes za dijabetes obrazovanja. Konkretno, odlučio sam osnovati neprofitnu organizaciju za - temelj zove Bas van de Goor - dizajniran za poboljšanje kvalitete života osoba s dijabetesom kroz sport.



Jedna od ključnih značajki Fonda - sudjelovanje u našem radu-diasportsmenov glasnika, odnosno, sportaši s dijabetesom koji mogu podijeliti svoja iskustva iz područja upravljanja dijabetesom (podešavanje doze inzulina za određeni sport), kao i „zaraziti” njihova motivacija. Aktivnosti Zaklade pokrivaju širok raspon sportova, uključujući tenis, nogomet, hokej, plivanje i skijanje. Naš rad obuhvaća tri glavna područja: radionice, ljetni kampovi i sportske događaje.

radionice

Svaka dva mjeseca, trošimo dan posvećen sportske radionice za mlade s dijabetesom i njihove roditelje. Ove radionice vremenski podudara s glavnim sportski događaj, u kombinaciji s užitkom dijabetes obrazovnih emisija. Prvi dio dana posvećen radionicama, informiranje o posebnim zahtjevima koje sudjeluju u pojedinom sportu, izražavajući mogući problemi, itd Tim predavača uključuje profesionalni sportski trener i liječnika, koji se bave dijabetesom.

U popodnevnim satima, cijela grupa pohađa sam sportski događaj. Kombinacija edukacije i zabave stvara motivaciju kod djece, a na njihovo roditelyay. U skoroj budućnosti planiramo pokrenuti informativnu kampanju za promicanje ove sportske seminare u domovima zdravlja.

kamp

Unutar mlade kamp u dobi od 12 do 15 godina za pet dana bave sportom i provjeriti njegov učinak na razinu šećera u krvi i dozu inzulina. Nudimo im širok raspon sportova, koje to čine pod strogim nadzorom iskusnih stručnjaka u području dijabetologije. Cilj potjeru - informirati ljude o posebnim pogodnostima koje sport može donijeti zdravlje dijabetičara. Naš ključni alat - praktični pristup organiziranjem kampova: poruku da je upravljanje dijabetes može poboljšati uz pomoć vlastitog aktivnog sudjelovanja, čini trajan dojam na svakoga tko ga je iskusio u praksi! Vrlo pozitivna nuspojava - znanje i motivacija stečena u toku komunikacije mladih s jedni druge: oni povećavaju samopouzdanje, a dečki uče jedni od drugih vještina upravljanja dijabetesom.

mjere

Ovdje je naš cilj - potaknuti osobe s dijabetesom ne napuste svoje sportske aspiracije. U 2008. godini planiramo uspon na Mount Kilimanjaro u Keniji, a pozdravljamo aplikacija od potencijalnih sudionika (kontakt podaci se mogu naći).

poruka

Tijekom našeg rada ističemo našu ulogu kao sportske organizacije u suprotnosti organizaciji zdravstva. Možemo dovesti ljude postaviti cilj, te ih potaknuti. I, kao što je rečeno, oslanjamo se na tim stručnjaka u području dijabetesa. Pozivamo se pozitivne poruke svim ljudima s dijabetesom i nastaviti za cilj širenje znanja o tome kako sport može poboljšati kvalitetu života. Naša poruka je jasna: „San o vama preuzmu kontrolu nego dijabetesa.”

autor: Bas van de Goor .

Članak reproducirati uz dopuštenje IDF. Izvorni izvor: Dijabetes Glas, Volumen 52, broj 2, 2007.

Dijelite na društvenim mrežama:

Povezan